Skip to content

7 Wickford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Apr 22, 2013

Property Information

Block509
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
32%
Improvement Value:$132,000
68%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+6.4%
2024$7,172+5.4%
2023$6,807+1.4%
2022$6,710+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 6169, Page 52

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4465, Page 142

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 3938, Page 272

Property Sale

Sale
$72,450
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960