Skip to content

8 Wiscasset AveTrenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block509
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
36%
Improvement Value:$113,500
64%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938+6.4%
2024$6,522+5.4%
2023$6,190+1.4%
2022$6,102-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
Sq Ft1,602DeedBook 6395, Page 1598Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 3856, Page 98

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960