Skip to content

7 Shelton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block510
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
34%
Improvement Value:$123,000
66%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+6.4%
2024$6,891+5.4%
2023$6,541+1.4%
2022$6,448+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6297, Page 1952Recorded8/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960