Skip to content

28 Malaga Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block512
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,653
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
30%
Improvement Value:$226,800
70%
Total Assessment$323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,735+6.4%
2024$11,971+5.4%
2023$11,362+1.4%
2022$11,200+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960