Skip to content

11 Malaga Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block513
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,120
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
44%
Improvement Value:$114,100
56%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+6.4%
2024$7,583+5.4%
2023$7,197+1.4%
2022$7,094+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,120DeedBook 6561, Page 1551Recorded7/15/2024

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2956, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1961