Skip to content

9 Malaga Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block513
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,392
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
40%
Improvement Value:$137,500
60%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+6.4%
2024$8,448+5.4%
2023$8,018+1.4%
2022$7,904+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965