Skip to content

17 Malaga Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block513
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,387
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
40%
Improvement Value:$137,700
60%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,995+6.4%
2024$8,455+5.4%
2023$8,025+1.4%
2022$7,911+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 6252, Page 517Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook 6148, Page 279

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2850, Page 332

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965