Skip to content

55 Lopatcong DrTrenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 24, 2004

Property Information

Block519
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,155
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
28%
Improvement Value:$242,500
72%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,246+6.4%
2024$12,452+5.4%
2023$11,818+1.4%
2022$11,650+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4733, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1965