Skip to content

1746 Seventh StTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block51
Lot279
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
35%
Improvement Value:$83,900
65%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,038+6.4%
2024$4,736+5.4%
2023$4,495+1.4%
2022$4,431+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6211, Page 1240Recorded2/2/2015

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940