Skip to content

1750 Seventh StTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block51
Lot283
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage792
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
39%
Improvement Value:$80,700
61%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+6.4%
2024$4,869+5.4%
2023$4,621+1.4%
2022$4,556+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 6353, Page 1671Recorded1/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 6045, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1940