Skip to content

29 Marquis Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Nov 5, 1998

Property Information

Block522
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,580
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
35%
Improvement Value:$113,900
65%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+6.4%
2024$6,477+5.4%
2023$6,148+1.4%
2022$6,060+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 3485, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1960