Skip to content

25 Marquis RdTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$61,900
Last Sale Date
Aug 28, 1980

Property Information

Block522
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
36%
Improvement Value:$110,500
64%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,495+6.6%
2024$6,090+5.6%
2023$5,768+1.5%
2022$5,682+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$61,900
DeedBook 2141, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1960