Skip to content

3 Autumn Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block522
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
38%
Improvement Value:$98,200
62%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+6.4%
2024$5,900+5.4%
2023$5,600+1.4%
2022$5,521+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6319, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1960