Skip to content

1001 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1970

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block526
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,192
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
28%
Improvement Value:$242,800
72%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,179+6.4%
2024$12,389+5.4%
2023$11,759+1.4%
2022$11,591+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 3140, Page 344

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970