Skip to content

22 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1975

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Dec 3, 1996

Property Information

Block436
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
30%
Improvement Value:$217,900
70%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255+6.4%
2024$11,520+5.4%
2023$10,934+1.4%
2022$10,778+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3138, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1975