Skip to content

7 Seven Oaks LnTrenton, NJ 08628

Built 1961

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block528
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
32%
Improvement Value:$214,600
68%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+6.4%
2024$11,668+5.4%
2023$11,074+1.4%
2022$10,917+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 6216, Page 850Recorded4/21/2015

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 3440, Page 260

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961