Skip to content

1713 Fifth StTrenton, NJ 08638

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block52
Lot146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,810
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
32%
Improvement Value:$104,900
68%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069+6.4%
2024$5,704+5.4%
2023$5,414+1.4%
2022$5,337+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 6199, Page 1802Recorded8/15/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3197, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1997