Skip to content

56 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1936

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block530
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,643
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
35%
Improvement Value:$171,100
65%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,372+6.4%
2024$8,810+5.4%
2023$8,362+1.4%
2022$8,243+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,643DeedBook 6519, Page 230Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3437, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1936