Skip to content

1031 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1972

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 25, 2019

Property Information

Block530
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,134
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
29%
Improvement Value:$221,600
71%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,259+6.4%
2024$11,524+5.4%
2023$10,938+1.4%
2022$10,782+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,134DeedBook 6381, Page 1000Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6149, Page 911

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972