Skip to content

78 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1970

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block530
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,938
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
31%
Improvement Value:$222,300
69%
Total Assessment$322,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+6.4%
2024$11,912+5.4%
2023$11,306+1.4%
2022$11,145+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft1,938DeedBook 6560, Page 1125Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,938DeedBook 6404, Page 1269Recorded5/27/2020

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6154, Page 810

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 4570, Page 82

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 3470, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1970