Skip to content

58 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block530
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,956
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
32%
Improvement Value:$209,700
68%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,173+6.4%
2024$11,442+5.4%
2023$10,860+1.4%
2022$10,706+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,956DeedBook 6584, Page 818Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$264,500

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 6270, Page 1746Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3212, Page 90

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970