Skip to content

1179 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1965

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 13, 1987

Property Information

Block531
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
28%
Improvement Value:$158,800
72%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+6.4%
2024$8,178+5.4%
2023$7,762+1.4%
2022$7,651+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965