Skip to content

3 Stowman Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1965

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Feb 9, 1984

Property Information

Block531
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,824
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
36%
Improvement Value:$113,700
64%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,977+6.4%
2024$6,558+5.4%
2023$6,225+1.4%
2022$6,136+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965