Skip to content

12 Great Woods Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1962

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block531
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
32%
Improvement Value:$140,500
68%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+6.4%
2024$7,623+5.4%
2023$7,236+1.4%
2022$7,132+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 6134, Page 864

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3776, Page 96

Property Sale

Sale
$123,250
DeedBook 2593, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1962