Skip to content

9 Spring Valley Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block535
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
34%
Improvement Value:$136,900
66%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+6.4%
2024$7,686+5.4%
2023$7,295+1.4%
2022$7,191+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2953, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1960