Skip to content

47 Running Brook Rd W

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block537
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,237
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
39%
Improvement Value:$108,700
61%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+6.4%
2024$6,555+5.4%
2023$6,221+1.4%
2022$6,133+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 6412, Page 1820Recorded9/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960