Skip to content

7 Rockleigh DrTrenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 25, 2010

Property Information

Block539
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
40%
Improvement Value:$142,000
60%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+6.4%
2024$8,688+5.4%
2023$8,246+1.4%
2022$8,129+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6081, Page 8

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3404, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1965