Skip to content

1 Rockleigh Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block539
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,896
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
37%
Improvement Value:$147,400
63%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+6.4%
2024$8,647+5.4%
2023$8,208+1.4%
2022$8,091+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 5137, Page 17

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3365, Page 172

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965