Skip to content

3 Rockleigh DrTrenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block539
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
37%
Improvement Value:$160,500
63%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+6.4%
2024$9,365+5.4%
2023$8,888+1.4%
2022$8,762+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6061, Page 498

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965