Skip to content

66 Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1940
Other Exempt

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block547
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,345
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
30%
Improvement Value:$137,800
70%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,966+1.4%
2018$6,868+1.4%
2017$6,773+0.3%
2016$6,755+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 5490, Page 233

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4125, Page 118

Property Sale

Sale
$6,600
DeedBook 3050, Page 89

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940