Skip to content

13 Bedford DrTrenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block550
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
27%
Improvement Value:$253,500
73%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+6.4%
2024$12,840+5.4%
2023$12,187+1.4%
2022$12,013+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5084, Page 72

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3065, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1964