Skip to content

16 Westwood Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block550
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,476
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$199,200
69%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,296+6.4%
2024$10,618+5.4%
2023$10,078+1.4%
2022$9,934+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965