Skip to content

3 Revere CtTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block552
Lot106
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,615
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
23%
Improvement Value:$182,600
77%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+6.4%
2024$8,766+5.4%
2023$8,320+20.2%
2022$6,921+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,615DeedBook 6545, Page 1737Recorded1/8/2024

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 6254, Page 432Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5885, Page 83

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2536, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1989