Skip to content

19 Revere CtTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block552
Lot114
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,614
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
21%
Improvement Value:$207,100
79%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+15.4%
2024$8,932+5.4%
2023$8,478+17.6%
2022$7,209+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,614DeedBook 6542, Page 601Recorded12/1/2023

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,614DeedBook 6383, Page 1404Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 3583, Page 22

Property Sale

Sale
$115,405
DeedBook 2545, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1989