Skip to content

2 Pilgrim CtTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block552
Lot160
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,519
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
25%
Improvement Value:$165,000
75%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+6.4%
2024$8,133+5.4%
2023$7,720+19.6%
2022$6,454+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 6304, Page 196Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4430, Page 33

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 3231, Page 3

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2533, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1989