Skip to content

65 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 27, 2019

Property Information

Block552
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
29%
Improvement Value:$252,300
71%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,986+6.4%
2024$13,147+5.4%
2023$12,478+1.4%
2022$12,300+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,052DeedBook 6384, Page 1623Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 6227, Page 1261Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 6194, Page 1372Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$173,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987