Skip to content

16 Crockett LnTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block552
Lot97
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,375
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$180,700
77%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,270+6.4%
2024$8,714+5.4%
2023$8,271+16.8%
2022$7,081+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6298, Page 968

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5645, Page 105

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4337, Page 30

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2754, Page 127

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2558, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1989