Skip to content

106 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block55
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
36%
Improvement Value:$59,700
64%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,658+6.4%
2024$3,438+5.4%
2023$3,263+1.4%
2022$3,217+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4370, Page 40

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3848, Page 294

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924