Skip to content

102 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block55
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
28%
Improvement Value:$91,600
72%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,003+6.4%
2024$4,703+5.4%
2023$4,463+1.4%
2022$4,400+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923