Skip to content

100 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 29, 2022

Property Information

Block55
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
28%
Improvement Value:$91,900
72%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+6.4%
2024$4,714+5.4%
2023$4,474+1.4%
2022$4,410+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,424DeedBook 6508, Page 868Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$174,995
DeedBook 5104, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1923