Skip to content

10 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block569
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
34%
Improvement Value:$169,200
66%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+6.4%
2024$9,494+5.4%
2023$9,011+4.4%
2022$8,633+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$426,000
Sq Ft2,052DeedBook 6566, Page 242Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,052DeedBook 6483, Page 653Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft2,052DeedBook 6405, Page 1260Recorded6/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950