Skip to content

9 Edwards PlTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block501
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
29%
Improvement Value:$226,600
71%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,574-10.4%
2024$14,030+43.0%
2023$9,815+1.4%
2022$9,675+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,018DeedBook 6472, Page 1539Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 6256, Page 1315Recorded7/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960