Skip to content

125 Mountain View RdTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 3, 1987

Property Information

Block570
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,634
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
29%
Improvement Value:$218,600
71%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,110+6.4%
2024$11,383+5.4%
2023$10,804+1.4%
2022$10,650+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977