Skip to content

23 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block570
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
39%
Improvement Value:$178,400
61%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,543+6.4%
2024$10,851+5.4%
2023$10,299+1.4%
2022$10,152+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 6182, Page 111Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 4345, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1977