Skip to content

16 Barbara LnTitusville, NJ 08560

Built 1974

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block570
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,634
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
30%
Improvement Value:$221,800
70%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,464+6.4%
2024$11,716+5.4%
2023$11,120+1.4%
2022$10,962+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 6144, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1974