Skip to content

520 Eggerts Crossing Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1983

Last Sale Price
$66,900
Last Sale Date
Nov 23, 1983

Property Information

Block578
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,334
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
35%
Improvement Value:$122,700
65%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+6.6%
2024$6,756+5.6%
2023$6,400+1.5%
2022$6,305+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983