Skip to content

271 Brookside AveTrenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Dec 27, 1991

Property Information

Block57
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,508
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
31%
Improvement Value:$93,100
69%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,306+6.4%
2024$4,987+5.4%
2023$4,734+1.4%
2022$4,666+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2588, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1956