Skip to content

252 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block57
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description3SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
15%
Improvement Value:$200,000
85%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211-8.7%
2024$10,093+20.8%
2023$8,355+0.0%
2022$8,355+5356.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,028DeedBook 6608, Page 110Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,028DeedBook 6545, Page 984Recorded1/4/2024

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 6416, Page 733Recorded10/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1930