Skip to content

242 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Sep 26, 2000

Property Information

Block57
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
26%
Improvement Value:$107,300
74%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+6.4%
2024$5,350+5.4%
2023$5,078+1.4%
2022$5,005+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3918, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1923