Skip to content

57 Colleen CirTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block585
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,547
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
27%
Improvement Value:$209,200
73%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,343+6.4%
2024$10,662+5.4%
2023$10,120+1.4%
2022$9,976+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,547DeedBook 6548, Page 1393Recorded2/9/2024

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2568, Page 269

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980